36 - Přemyslovci kolem r.1000

Anotace:

Materiál je tvořen časovou osou obsahující všechny legitimní mužské členy přemyslovského rodu, kteří dosáhli dospělosti. Žáci si na ose mohou ozřejmit vnitrorodové vztahy i rozdílné problémy, jimž přemyslovský rod čelil ve chvíli, kdy byl málo početný, tak ve chvíli, kdy se rozrostl do šířky. V daném tématu lze poukázat především na:

1. Dlouhověkost typickou pro velké množství přemyslovských knížat.

2. Kritické období 999-1034, kdy hrozil rodu reálný zánik (Boleslav III. Zplodil pouze dceru a následně byl na 30 let až do své smrti uvězněn v Polsku, Jaromír byl vykastrovaný (později i oslepen a nakonec zavražděn) a Oldřich měl jediného syna Břetislava, jehož legitimita byla zpochybnitelná (prostá matka Božena) a následné boje o moc a vliv sousedních mocností.

3. Velmi plodná manželství Břetislava I. a Vladislava II. A jaké to mělo důsledky pro zemi.

4. Pomíjivé trvání Břetislavova stařešinského zákoníku (lze názorně doložit, že ne vždy vládl nejstarší z žijících Přemyslovců)

5. Je záhodno upozornit na Strachkvase (Kristiána) a jím sepsanou svatováclavskou legendu a na Boleslava III. A jeho poměr k přemyslovskému rodu.

Materiál je tvořen třemi částmi. V tomto dokumentu se nachází soupis Přemyslovců spolu s nalinkovanými odkazy na Wikipedii a časová osa rozdělená na dvě části (určeno k vytištění na dvě A4 a následné vystřižení a slepení). Zbylým materiálem je přiložený obrázek Premyslovci-dum.jpg obsahující osu v celku.

Další možné využití:

1. Při výuce přemyslovského rodu, možnost názorně ukázat vedlejší rodové linie Děpolticů a konkurenčních Soběslavců a Vladislavců.

2. Při výuce geneaologie jako pomocné vědy.

3. Při výuce chronologie a časové osy

4. Při výuce kritického myšlení a práce s textem:

1. v učebnici HRUBÁ, Michaela-DRŠKA, Václav: Dějepis 7.ročník: Středověk a raný novověk. Scientia Praha 2002 je na straně 104 doslova uvedeno:Nástupcem Přemysla Otakara I. Se stal jeho prvorozený syn Václav I.“
      Srovnáním s časovou osou žák zjistí, že byl Václav I.
      synem druhorozeným (Prvorozený syn byl Vratislav zapuzený spolu se svou matkou Adlétou Míšeňskou – zmínit též dceru Markétu (Dagmar) Dánskou).

Následným srovnáním s Wikipedií dokonce může žák zjistit, že měl Václav I. dokonce ještě jednoho staršího bratra od vlastní matky Konstancie Uherské jménem Vratislav, který se však nedožil dospělosti. Podtrženo sečteno, byl Václav synem až třetirozeným.

2. Na wikipedii na adrese http://cs.wikipedia.org/wiki/Konrád_II._Znojemský nalezneme u dětí uvedena jména synů Konráda III. Znojemského a Konráda II. Otu (platilo ještě v srpnu 2013). Žáci mohou dalším výzkumem zjistit, že jde o jednu a tutéž osobu, jen číslovanou jednou jako knížete brněnské konrádovské linie moravských údělníků (Konrád III. Znojemský) a jednou jako knížete českého (Konrád II. Ota). Konrád II. Znojemský, na rozdíl od svého otce i syna se nikdy českým knížetem nestal.

5. Žáci se mohou pokusit doplnit časovou osu o Opavské Přemyslovce (uplatní u rodokmenu Lucemburků)

Vlastnosti:
Komprimační metoda: *.zip
Typy dokumentů: *.pdf
Další typy souborů:  *.jpg

Doporučené aplikace:

• Apache Open Office.org (Apache Licence 2.0 /GNU-GPL)
  • Libre Office (GNU-GPL)
  • Adobe Acrobat Reader (GNU-GPL)
  • Interwrite Workspace (Pro oprávněné uživatele interaktivních tabulí InterWrite)
  • IQ Board (Pro oprávněné uživatele interaktivních tabulí IQ Board):
  • Hot Potatoes (Pro vzdělávací účely Free)